Оголошено підозри фігурантам “яєчного скандалу” у Міноборони – НАБУ

Українські правоохоронці викрили розкрадання понад 733 млн. грн. та замах на розтрату 788 млн грн. при закупівлі Міністерством оборони продуктів харчування для Збройних сил (ЗСУ) – у т.зв. справі про “яйця по 17 грн”. Наразі про підозру повідомили низці осіб – зокрема, колишньому керівнику департаменту міністерства, який при підписанні договорів “не помічав” цінових аномалій у каталозі. Його імені правоохоронці не називають, проте, за даними журналіста Олега Новікова, йдеться про Богдана Хмельницького.

Про це повідомили у Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Там зазначили, що підозри також отримали:

  • Власниця пов’язаних компаній-постачальників.

За даними Новікова, нею є Тетяна Глиняна.

  • Два керівники компаній-постачальників;
  • Фізична особа.

“Упродовж 2022-2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід замовлялись зрідка або ніколи”, – йдеться у повідомленні.

При цьому наголошується: через те, що продукти постачалися комплектами, постачальники могли маніпулювати цінами окремих складових. Адже вартість комплекту:

  • формувалася на основі всіх найменувань каталогу;
  • складала їхню середню вартість.

Зокрема, зазначається, на ходові продукти ціни завищувалися. А на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність поставок, занижувались.

“Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, що поставляється тисячами тонн, реалізовувалась утридорога, а сезонні ягоди і фрукти, що майже не замовлялися, коштували копійки”, – пояснили в НАБУ.

Таким чином, резюмували правоохоронці протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальники, “контрольовані однією власницею”, незаконно отримали прибуток на понад 733 млн грн. Надалі частина цих коштів була:

виведено під виглядом виплати дивідендів;

надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям.

“Ці гроші, зокрема, могли бути використані власницею компаній для придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості”, – зазначив Новіков.

Водночас, наголошують в НАБУ, розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн вдалося запобігти. Це, стверджується, стало можливим після:

  • початку досудового розслідування;
  • поширення у ЗМІ інформації, “зокрема про закупівлю яєць по 17 грн за штуку”.