Російські спецслужби через інтернет вербували українських біженців у Польщі для співпраці. Агенти мали стежити за перевезенням озброєння до нашої країни та готувати диверсії на території Польщі.
Про це повідомляють розслідувачі американської газети The Washington Post. Загадкові вакансії почали з’являтися в Інтернеті на початку цього року.
Серед завдань було розклеювання рекламних листівок чи вивішування вивісок в громадських місцях, а оплата була мізерною. Проте, як пишуть розслідувачі, для біженців із України обіцянка швидкого заробітку була надто хорошою, щоб від неї відмовитися.
Але все виявилось не так, насправді ж вакансії передбачали розповсюдження проросійської пропаганди від імені анонімного роботодавця. Для тих, хто все одно бажав виконати завдання, робота ставала більш серйозною.
За даними польських правоохоронців, у головному управлінні генштабу РФ доручали завербованим вести розвідку морських портів Польщі, встановлювати відеокамери вздовж залізниць та закладати пристрої стеження у військових вантажах. Були й більш злісні завдання, серед яких, пускати під укіс потяги, що перевозять зброю в Україну.
Завербованим платили криптовалютою та банківськими переказами з невідстежуваних рахунків.
Польська влада вважає, що таємничим замовником була російська військова розвідка і що зірвана операція стала найсерйознішою російською загрозою на території НАТО з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Мета Росії полягала в тому, щоб зруйнувати канал постачання зброї через Польщу, на який припадає понад 80 відсотків військової техніки, що надходить до України. Це величезний потік, який змінив перебіг війни і який, за словами польських і західних офіційних осіб з питань безпеки, Росія не змогла заблокувати.
Виявили потенційних диверсантів випадково: перехожий помітив об’єктив камери, що визирав з-за кущів на важливій ділянці траси та повідомив про це відповідним органам. Використовуючи дані камер та іншу інформацію, правоохоронці вийшли все угруповання.
Наразі у Польщі за підозрою в диверсійній діяльності та шпигунстві заарештовано 12 громадян України, які приїхали з її східних областей і жили в країні в статусі біженців, троє громадян Білорусі та один росіянин.